Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 12. říj 2013 20:58 #127990

  • verny
  • Avatar uživatele verny
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 124
  • Obdržená poděkování 0
Zdravím, chci se zeptat, jaká je pod sedačkou baterka? Nebo jak je uchycená?
Mám pod sedačkou tento držák, ale na baterii mi připadá malý. Také to co je tam má být je uchyceno jen gumovým páskem. To by baterku asi neudrželo.
Nevíte k čemu to je?
Je to asi origoš díl, má to na sobě vyražené číslo a znak.

http://www.mmk.cz/ext_img/20131004_121828.jpg
VW Transporter T4, 1.9D, 91, 4 mí­sta, rybářské vozidlo a úžasný pracant. Je starej a orezlej, ale mám ho rád...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 12. říj 2013 21:15 #127993

  • Polda
  • Avatar uživatele Polda
  • Offline
  • člen clubu
  • člen clubu
  • Příspěvky: 646
  • Karma: 2
  • Obdržená poděkování 29
No nevím - vypadá to na držák na zvedák. To je sedačka spolujezdce a baterka bývá pod řidičem. Je tady na to někde vlákno tak skus hledat.

třeba tady:
<!-- l --><a class="postlink-local" href=" www.transporterclub.cz/forum/viewtopic.p...%A1+baterka&start=15 ">viewtopic.php?f=29&t=273&hilit=druh%C3%A1+baterka&start=15<!-- l -->
<!-- l --><a class="postlink-local" href=" www.transporterclub.cz/forum/download/fi...hp?id=1638&mode=view ">download/file.php?id=1638&mode=view<!-- l -->
Polda - pomáhat a chránit

T4 CARVELLE 2,5TDI 75 kw
www.transporterclub.cz/forum/19-moje-auto/126664-p
http://igorvw.rajce.idnes.cz/
tel.: 602 124 854
IgorPol@seznam.cz

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 12. říj 2013 21:18 #127994

Tohle je ale konzole pod spolujezdcovo sedačku a je to držák pro lekárnu a trojůhelník. Konzole pro baterii vypadá takhle.
VW Multivan Generation 2,5 TDI 111kW MTM
VW Transporter 2,5 TDI 75kW prodanej
Audi Wheel Man 8-)
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 12. říj 2013 21:28 #127996

  • verny
  • Avatar uživatele verny
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 124
  • Obdržená poděkování 0
Díky. Myslel jsem si, že to není na baterku. Ale nevěděl jsem na co to je.
VW Transporter T4, 1.9D, 91, 4 mí­sta, rybářské vozidlo a úžasný pracant. Je starej a orezlej, ale mám ho rád...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 02. pro 2013 01:13 #130998

  • verny
  • Avatar uživatele verny
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 124
  • Obdržená poděkování 0
Tak jsem si pročetl celý topic. Je tady několik různých rad a návrhů jak to udělat. Některým trochu rozumím některý nechápu vůbec.
Zkrátka moudrej z toho nejsem...

Vím, že tam můžu dát i klasickou, startovací baterku. Vím, že ne vyšší než 175mm. Dneska jsem získal Vartu Blue Dynamic 74Ah a Vartu 95Ah. Zítra je změřím.

Nejvíc se mi líbí plánek od Maršouna

(http://www.transporterclub.cz/forum/download/file.php?id=1620&mode=view)

Neplánuji si druhou baterkou pomáhat při startování, nemám v autě žádnou muziku. Tedy mimo běžného rádia. Žádné zesilovače, apod. Tedy nic náročného.

Chci mít možnost, když jsem tři dny na rybách dobíjet mobily, na chvilku pustit maličkou TV nebo ji dobít a večer posvítit ledkovým světlem co mám přidané do stropu.

Pochopil jsem, že ukostřit to silným kabelem jako u přední baterky ke šroubu sedačky.
Dále Maršoun píše o vodiči 4mm. Tím propojit + na obou baterkách, že?
Mezi altík D+ a relé můžu dát slabý drát nebo také tento?
Na propojení kostry druhé baterky a relé můžu dát slabý drát nebo také tento?

Jaké pojistky? Vím 30A. Klasické nožové autopojistky nebo třeba toto?:


Prodává se to i s nějakou pojistkovkou? Pojistkovku mi to našlo jen takovou co je u rádia.
Jakou mezi altík a relé?
Jaké a kde koupit relé?

Elektrika není věc, které bych extra rozuměl. Jednoduché věci si udělám, ale jak jsou tam relé a pod., jsem v pasti.
Hlavně netuším jaké díly koupit z hlediska kapacity nebo funkčnosti.
Proto bych si rád nechal poradit.
Kdyby sem někdo hodil linky "kup tohle a tohle", bylo by to super. Podle plánku už bych to snad spáchal.

A poslední věc... nemá někdo dobrou fotku držáku na baterku? Potřebuji ho podle něčeho udělat.

Předem díky.
VW Transporter T4, 1.9D, 91, 4 mí­sta, rybářské vozidlo a úžasný pracant. Je starej a orezlej, ale mám ho rád...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 02. pro 2013 09:39 #131007

  • Maršoun
  • Avatar uživatele Maršoun
  • Offline
  • člen clubu
  • člen clubu
  • Příspěvky: 6571
  • Karma: 10
  • Obdržená poděkování 31
Tak stručně. ;)

Pod sedačkou může být i 190mm baterie, ale s krytem a né moc široká aby nedrbala o pojezdy sedačky.
175mm baterka je ideálnější.
Propojují se plusy baterií a do této propojky se vkládá propojovací relé pinama 87 a 30.
87-druhá baterie
30-motorová baterie
Tato propojka musí být o průměru vodiče minimálně 4mm!!! Stejný a nebo silnější vodič se musí použit i jako ukostření na druhé baterie!
Ale... pro případné nouzové startování pomocí druhé baterie je lepší použit silnější ukostření, tj.stejně silné ukostření jako je na motorové baterii!!!
Na tomto vodiči pojistky být nemusí!!! Ale je potřeba věnovat hodně pozornosti uložení propojovacího kabelu!
Nejsnadnější cesto je dát kábl pod koberec "gumu" do žlábku na elektroinstalaci.

Na ovládání relátka stačí použít vodiče o 0,5mm.
85-kostra
86-D+ alternátor. na tento vodič je dobré dát pojistku a hodnotu dle vodiče, nejideálnější by byla klasická nožová 1A. Pojistka by měla být co nejdále od relátka. tj.u napojení vodiče a zdroj.

ideální relé je 70A

Držák baterie si udělej podle baterie,jsou stejný, jen ti sem hodim rozměr od šroubu sedačky k rantlu aby si dodržel vzdálenost baterie od zadní stěny podsedáku.

relé: http://www.zbozi.cz/vyrobek/automobilov ... 12-v-70-a/

pojistka: http://www.zbozi.cz/vyrobek/pojistka-no ... C3%A1%201A


Kdyžtak se ptej, kdybych na něco zapoměl. :sos: :gotnx:
B) T4 Multivan 2.5TenDýmIgnoruj gang 8-)

www.facebook.com/groups/vwbusczechfans

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 03. pro 2013 13:13 #131095

  • verny
  • Avatar uživatele verny
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 124
  • Obdržená poděkování 0
Moc děkuji.

Takže, obě baterie co mám jsou vysoká cca 190mm.
Vyndal jsem sedačku i podstavec. Když to poskládám na stole (baterka do podstavce a nahoru sedačka), vypadá to, že tam místo je a škrtat to nebude.
Ta 95Ah je do stran přesně. Na obou stranách se dotýká stěn podstavce sedačky. Snad to nebude vadit.

Kostřit to budu klasickým tlustým kabelem, kterým je připojena první baterie (vyndaný z jiného auta).

Dotazy:

1) Myslel jsem dát relé někam pod sedačku k baterii. Ale píšeš, že je dobré dát pojistku dál od relé a blíž ke zdroji. Takhle by asi byly blízko, že? Tedy relé musí někam pod palubu, na půl cesty mezi baterii a altík?

2) V plánku máš mezi relé a altíkem pojistku 15A a v návodu pro blbý :D cos mi napsal je, že nejideálnější je nožová 1A. Která je ta správná?

3) Má smysl dát ke druhé baterii bateriový vypinač? Myslel jsem, že kdybych měl ne úplně nabitou startovací baterii, že bych druhou odpojil vypinačem a tím docílil toho, že by se jízdou nabíjela nejdříve první a ne po nastartování (díky sepnutému relé) hned obě.
Uvažuju správně?
Nebo to bude relátku nějak vadit... že přes něj jde proud do nikam :) . Tedy do vypnutého vypínače.

4) Píšeš, že pro případ nouzového startování pomocí druhé baterie je lepší to ukostřit silným kabelem jako u motorové baterie. To dělat budu. Ale v tom případě by musela být propojka mezi bateriemi také silná, ne? Na to by 4mm kabel asi nestačil, že?

5) Odvětrání baterky. Varta 74Ah co mám je bezúdržbová. 95Ah má dolévací otvory. Z hlediska údržby asi byla lepší ta menší. Z hlediska kapacity větší.
Dolít by se v případě nutnosti dala po odsunutí sedačky, abych ji nemusel vyndavat.
Musí se dělat odvětrání? Myslel jsem hadičkou z bočních otvorů, ale musel bych vyvrtat díru do podlahy.
Musí to odvětrání být? Vzpomínám na staré škodovky. Ty měly baterku pod zadní sedačkou a žádné odvětrání tam nebylo.


Moc děkuju za ochotu poradit.
Jirka
VW Transporter T4, 1.9D, 91, 4 mí­sta, rybářské vozidlo a úžasný pracant. Je starej a orezlej, ale mám ho rád...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 03. pro 2013 20:29 #131110

  • Maršoun
  • Avatar uživatele Maršoun
  • Offline
  • člen clubu
  • člen clubu
  • Příspěvky: 6571
  • Karma: 10
  • Obdržená poděkování 31
1)
Relé dej pod sedačku, nebo na motorovou stěnu nad motorovou baterku. Tu pojistku nejdal od relátka proto aby chranila vodic mezi pojistkou a relátkem!
D+ si natahni z pojistkovky a pojistku zaši někde k pojistkám.
Aby jsi musel tahat co nejmíň káblů, tak natáhni silové vedení od baterky pod sedačkou pod pedály a po podběhu do příčky motoru, jsou tam volné průchodky, tak je využij!
Relé dej na stěnu mezi průchodky origo instalace. Díky tomu že bude relé u přední baterky máš možnost dobijet nabiječkou z jednoho místa. A vodiče D+ a ukostření budou jen krátké, zašité za pojiskovkou. ;-)

2)
15A je zbytečně moc, musim to upravit! Dej tam 1A!

3)
Relátku to vadit nebude, vzhledem k výkonu altíku zbytečnost! Ale jako pojistka před požárem od skratu ok.

4)
Těma 4mm startovat nejde! Nedalo by to ani relátko! A stejně se spíná až po nastartování!
Pro nouzové startování použiješ start káble a venkem propojíš plusy baterek proto to zesílení kostry!

5)
Na odvětrání se vyprdni, stejně ho nemá nikdo zapojené.
B) T4 Multivan 2.5TenDýmIgnoruj gang 8-)

www.facebook.com/groups/vwbusczechfans
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 03. pro 2013 20:49 #131113

  • verny
  • Avatar uživatele verny
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 124
  • Obdržená poděkování 0
Já ti, pane, moc děkuji.
VW Transporter T4, 1.9D, 91, 4 mí­sta, rybářské vozidlo a úžasný pracant. Je starej a orezlej, ale mám ho rád...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 05. pro 2013 18:34 #131210

  • Maršoun
  • Avatar uživatele Maršoun
  • Offline
  • člen clubu
  • člen clubu
  • Příspěvky: 6571
  • Karma: 10
  • Obdržená poděkování 31
Tady to si proštuduj a najdeš D+ hned. Když se v tom nevyznáš a nenajdeš ho, tak se napíchni na X kontakt klasickým autokonektorem.
xkontak najdeš na přední straně pojistkovky nad relátkama, je označen jako
KL XA. Vodič Xkontaktu vede i ze spínačky do pojistkovky. Černý se žlutým proužkem. D:_)

Relé ovládané Xkontaktem bude fungovat podobně jako když bude ovládané D+ kontaktem. D:_)

zapojení konektorů pojistkové skříně
http://translate.googleusercontent.com/ ... NoMrJRa7Mg

originální relé
http://translate.googleusercontent.com/ ... T5CduW2Jaw
B) T4 Multivan 2.5TenDýmIgnoruj gang 8-)

www.facebook.com/groups/vwbusczechfans
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 05. pro 2013 20:56 #131224

  • verny
  • Avatar uživatele verny
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 124
  • Obdržená poděkování 0
Díky. Študuju.
VW Transporter T4, 1.9D, 91, 4 mí­sta, rybářské vozidlo a úžasný pracant. Je starej a orezlej, ale mám ho rád...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 14. pro 2013 11:05 #131735

  • Maršoun
  • Avatar uživatele Maršoun
  • Offline
  • člen clubu
  • člen clubu
  • Příspěvky: 6571
  • Karma: 10
  • Obdržená poděkování 31
Děcka mám prekérku, odporoučela se mi druhá baterka "nedivím se ji" a tak bych rád potěšil novou.
Otázky zní:
Jakou konkrétně?
Tj.má cenu kupovat trakční,opravdu vydrží víc než klasická startovací?

Prostě,bych potřeboval slyšet mám tu a tu už 7let a drží. :lol:

Tapatalk: Odesláno z Nokia Lumia D:_)18
B) T4 Multivan 2.5TenDýmIgnoruj gang 8-)

www.facebook.com/groups/vwbusczechfans

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 14. pro 2013 14:24 #131743

Sice ne 7 ale necelych 5 pouzivam jako II baterku Varta blue edition 82Ah coz je normos baterka a stale kupodivu drzi. Ja ale jezdim s autem defakto denne a to min 60km a vic... Coz tem baterkam dost prospiva, nez kdyz by stalo auto na spalkach jako nekomu :lol:
VW Multivan Generation 2,5 TDI 111kW MTM
VW Transporter 2,5 TDI 75kW prodanej
Audi Wheel Man 8-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 14. pro 2013 17:20 #131752

  • Maršoun
  • Avatar uživatele Maršoun
  • Offline
  • člen clubu
  • člen clubu
  • Příspěvky: 6571
  • Karma: 10
  • Obdržená poděkování 31
A to jako komu? :snoty: :greenangel:

No asi to vyhraje normální startovací. :-k Známémů jsem dával trakční a po 3letech to má taky už asi za sebou, páč bufa celou noc nedá.
B) T4 Multivan 2.5TenDýmIgnoruj gang 8-)

www.facebook.com/groups/vwbusczechfans

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

T4 - DRUHÁ AUTOBATERIE + přepojení spotřebičů 14. pro 2013 20:05 #131765

No, komu... něco se klubáckou poštou proslechlo až sem k nám na západ :lol:
Neřeš to a loupni tam obyč startovací. Dej si tam aspoň 80Ah ať vykreje ty tvoje odběry a máš to. Ještě ti zbydou peníze na jiné el. cinkrlata ;)
VW Multivan Generation 2,5 TDI 111kW MTM
VW Transporter 2,5 TDI 75kW prodanej
Audi Wheel Man 8-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.357 sekund

Login