Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

Téma: Chlazení interiéru

Chlazení interiéru 26. kvě 2023 17:39 #209321

  • Lebowski
  • Avatar uživatele Lebowski Autor tématu
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 4
  • Obdržená poděkování 0
Přehřívají se mi pasažéři a letos už to chci nějak vyřešit. Čtením jsem nic nezjistil, proto tohle téma.

Současný stav:
Klima: V autě sice je, ale je v háji. Kompresor je zadřený, toho času odpojený.
Okna: Stahovací jen v předu. Auto je pětimístné. Vzadu jsou okna bez otevírání a úplně vzadu nejsou boční okna žádná.
Střecha: Mám takovou tu trochu vyšší, ale ne úplně vysokou. Zkrátka tu, co je asi o 20cm vyšší, než standardní plechová. Není nijak zateplená.

Nápady na řešení:
Opravit klimu. Co jsem tak koukal, repasovaný kompresor, chladivo, práce, ... třeba 50k? Prozatím bych se tomuhle řešení chtěl vyhnout. Nebo spíš nákladům. Přecijen takový ranec se mi do "pouze komfortu" u 19 let starého auta dávat nechce. A ani se to teď moc nehodí.

Boční posuvná okna. Často vídám jiná Téčka touto parádou vybavená. A také často čtu o netěsnostech atd. Investice cca 12k. Pokud to funguje, tak bych do toho i šel. Jak moc to luftuje? Z toho, co zatím čtu, to zase taková paráda není. Máte nějaká osvědčená?

Střešní okno: Mám střechu z plastu, nebo laminátu, nebo co to je. Takže klasické střešní okno sem asi dát nejde. Nebo? Já takové nenašel.

Střešní okno pro karavan: Třeba jako dělá Dometic, Fiamma, ... Cena řekněme 5k. Ideálně asi neprůhledné, aby tím dovnitř nepražilo. V autě mám pod stropem střešní ventilátor od Fiammy na 12V. Okno by mohlo být v horkých dnech nastevřené a ventilátorem hnát horký vzduch ven. Má někdo zkušenost, jak jsou na tom karavanová okna během jízdy? Vadí jim, když jsou mírně vyklopená?

Střešní ventilátor: Mám na mysli takový ten klobouček, pod kterým je malý větráček. Třeba jako tento který je dokonce solární, čili bez nutnosti externího napájení. Sám by se vlastně roztočil, jakmile by začalo svítit slunce. Zkoušel jste to někdo? Moc si od toho nechci slibovat, ale kdyby to aspoň trochu pomohlo, tak za těch cca 1200Kč by to bylo fajn.

Osobně by se mi asi nejvíc líbilo nějaké to střešní okno v kombinaci s ventilátorem. Možná by nebylo od věci střechu zateplit.
Budu moc rád za vaše nápady, nebo když mi k některým bodům napíšete, že to tak máte a funguje to či nikoliv.
VW T5 2.5 TDI 128kW Long Semi roof

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Chlazení interiéru 26. kvě 2023 21:50 #209330

  • covex
  • Avatar uživatele covex
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 1993
  • Karma: 8
  • Obdržená poděkování 199
Okna do bocnich posuvnych dveri se prakticky nedaji za jizdy pouzivat - resp. nejde je mit otevrena, zpusobuje to takovy hluk. ze se s tim neda jet.

EDIT: jinak to tech oken existuji i vetraci vlozky a s tema je to pak o neco lepsi, jenze to okno zase pak nejde ovladat (tedy ani zavrit).
VW T5 2.5TDI 128kW BPC 7HM 2008 4motion Multivan Seikel

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od covex.

Chlazení interiéru 27. kvě 2023 06:22 #209331

  • Pavel 5
  • Avatar uživatele Pavel 5
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 139
  • Karma: 1
  • Obdržená poděkování 25
Dovolím si jen napsat svůj názor.
Osobně bych začal tím, že bych dal kompresor a opravil klimu. Těch 50 tisíc ti někdo vypočítal, nebo jen tak střílíš od boku ?
Další krok by bylo odizolovaní prostoru pro cestující.
Větračka do střechy je do budoucna problém. Každým oknem jednou začné téct.
Nehledě na to, že tím že bude autem proudit vzduch o stejné teplotě jako je ta venkovní, tak to ti interier stejně neochladí.
VW T4 Multivan 2,5TDi 75kW
VW T3 Bus 1,9 boxer, vodník
VW Golf III 1,8L GTi

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Chlazení interiéru 27. kvě 2023 06:24 #209332

Šel bych cestou opravit klimatizaci ,jinak se v autě neochladis otevřené okna nic neřeší , kompresor nový není tak drahý pak jestli je těsný systém hadice kondenzátor, výparník, atd chladivo jestli máš 2 výparníku tak počítej 950g chladiva ale asi budeš mít jen jeden tam je cca 650g
Počítej kompresor 5000 vyčištění systému ( nevím cenu) chladivo 4kc za gram , tak si myslím že maximálně 15 a to je s rezervou
Vw Caravelle 1.9 TDi BRS

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Chlazení interiéru 27. kvě 2023 08:53 #209335

  • Zezi
  • Avatar uživatele Zezi
  • Offline
  • člen clubu
  • člen clubu
  • Příspěvky: 1893
  • Karma: 20
  • Obdržená poděkování 141
Mám karavanove střešní okno úplně v zadu a jezdím s pootevrenym už cca 3 roky, auto se tím vyvěrá celé za jízdy, myslím si, že je to rychlé levné řešení.
Není to jako zapnut klima, ale na v větrání auta je to dobré. Okno je navrženo tak, že i za deště se dá větrat
METAL MY LIFE - Zezi
T3 Doka 1.6TD 51kw + 1.9D50kw
T4 2.5TDi SE 65kw
T4 2.5TDi 75KW long
MB W124 E230,Waran 353 tourist
zezi1.rajce.idnes.cz/

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Chlazení interiéru 27. kvě 2023 10:03 #209338

  • Lebowski
  • Avatar uživatele Lebowski Autor tématu
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 4
  • Obdržená poděkování 0
Pánové děkuji moc za reakce.

covex napsal: Okna do bocnich posuvnych dveri se prakticky nedaji za jizdy pouzivat - resp. nejde je mit otevrena, zpusobuje to takovy hluk. ze se s tim neda jet.

Díky za postřeh. Tímto nápad s okny opouštím, jelikož mi jde primárně o ochlazení při jízdě.

Pavel 5 napsal: Dovolím si jen napsat svůj názor.
Osobně bych začal tím, že bych dal kompresor a opravil klimu. Těch 50 tisíc ti někdo vypočítal, nebo jen tak střílíš od boku ?
...
Nehledě na to, že tím že bude autem proudit vzduch o stejné teplotě jako je ta venkovní, tak to ti interier stejně neochladí.

Naposled mi v servisu dali odhad 40k za kompresor. Takže těch 50k jsem střelil od boku podle toho. Ani mě nenapadlo si to ověřovat. A teď po tvé reakci vidím, že to je zřejmě nesmysl, když nacházím kompresory za 5-8k. Původně jsem už s opravou klimy ani nepočítal právě kvůli té nesmyslné ceně.

Jirkawrc napsal: Šel bych cestou opravit klimatizaci ,jinak se v autě neochladis otevřené okna nic neřeší , kompresor nový není tak drahý pak jestli je těsný systém hadice kondenzátor, výparník, atd chladivo jestli máš 2 výparníku tak počítej 950g chladiva ale asi budeš mít jen jeden tam je cca 650g
Počítej kompresor 5000 vyčištění systému ( nevím cenu) chladivo 4kc za gram , tak si myslím že maximálně 15 a to je s rezervou

Díky, tohle zní rozumně. Koukám, že bydlím kousek od tebe. Nemáš tip na někoho v okolí, kdo by se na to dokázal podívat?

Zezi napsal: Mám karavanove střešní okno úplně v zadu a jezdím s pootevrenym už cca 3 roky, auto se tím vyvěrá celé za jízdy, myslím si, že je to rychlé levné řešení.
Není to jako zapnut klima, ale na v větrání auta je to dobré. Okno je navrženo tak, že i za deště se dá větrat

Jaké okno tam máš?
VW T5 2.5 TDI 128kW Long Semi roof

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Lebowski.

Chlazení interiéru 27. kvě 2023 10:11 #209339

  • Lebowski
  • Avatar uživatele Lebowski Autor tématu
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 4
  • Obdržená poděkování 0
Když už je ve hře oprava klimatizace tak bych měl ještě otázku. Rozfuk vzduchu mám vpředu a potom až vzadu v kufru. Za druhou řadou sedadel mám ale postel, takže vzduch z kufru k cestujícím horem stejně neproudí. Dokáže to ta klima zpředu v létě uchladit? Nějak rozumně o pár stupňů oproti venkovní teplotě. Nepotřebuji mít z auta mrazák, když je venku přes 30, ale prostě aby vpředu netáhlo jak z lednice a v další řadě bylo vedro?
Ještě je vlastně nějaký vývod vzduchu hned za druhou řadou sedaček - hned za šoupačkami. Jde to jakoby pod nohy, tím se to asi uchladí, ne?
Ptám se hloupě, ale v tomhle autě mi klima nejela od začátku, proto nemám možnost srovnání.
VW T5 2.5 TDI 128kW Long Semi roof

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Chlazení interiéru 27. kvě 2023 12:46 #209340

  • covex
  • Avatar uživatele covex
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 1993
  • Karma: 8
  • Obdržená poděkování 199
Klimatizce fouka "vzadu" ze stropu a B sloupku, pokud nemas stropni vydechy tak ti klima vzadu foukat nebude = mas jen jednozonu a jeden vymenik vpredu. Predni klima i tak situaci v aute zlepsi ale holt druha rada uz to takovy komfort mit nebude, oproti "bez" klimatizace to ale bude urcite posun.
VW T5 2.5TDI 128kW BPC 7HM 2008 4motion Multivan Seikel
Poděkovali: Lebowski

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Chlazení interiéru 27. kvě 2023 23:21 #209341

Jestli jsi od nekud z okolí tak se stav u mě v Rokycanech koukneme na to 724329237
Vw Caravelle 1.9 TDi BRS
Poděkovali: Lebowski

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Chlazení interiéru 29. kvě 2023 08:29 #209352

A když už pojedeš za Jirkou, tak se můžeš po cestě zastavit v Plzni za Tomášem (kontakt kdyžtak předám) , prodává kompletní plně funkční climatronik za cca 10tkč . Jinak s bočním posuvným se dá jet , ale jen vyhlíddkovou rychlostí ,dálnice rozhodně ne , trhá to uši .
Vw t4 Multivan 1.9td +pár koníků navíc + dlouhá převodovka +upgrade na m-tdi....Final edition - 1.9tdi 90kw :-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Chlazení interiéru 03. čen 2023 19:29 #209425

  • Lebowski
  • Avatar uživatele Lebowski Autor tématu
  • Offline
  • Uživatel
  • Uživatel
  • Příspěvky: 4
  • Obdržená poděkování 0
A máme tu výsledek.

Dneska u Jirky vyměněn kompresor se spojkou, naplněno chladivem a auto chladí! Chladí! CHLADÍ!

Moc děkuji za odbornou opravu a fajn pokec. Celou cestu domů jsem se usmíval, jak mi byla zima :-D
VW T5 2.5 TDI 128kW Long Semi roof

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Chlazení interiéru 03. čen 2023 20:58 #209428

To jsem rád že se akce klima povedla a cestování bude hned veselejší.
Škoda že jsme neudělali nějakou fotku tak aspoň z kamery
Vw Caravelle 1.9 TDi BRS
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Jirkawrc.
  • Strana:
  • 1
Moderátoři: mulťasilvervan
Vygenerováno za 0.192 sekund

Login