Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: 2020-expedice Rusko petrohrad, pobaltské státy a Polsko

2020-expedice Rusko petrohrad, pobaltské státy a Polsko 10. led 2020 11:42 #195968

• Espero
  • Uživatel
  • Obdržená poděkování 18
Zdravím krabičkáři.
Pomalu začínám připravovat cestu do ruského Petrohradu, Karelské oblasti a pobaltských zemí a logicky také Polska, přes které se pojede. Na 3 týdny a odjezd počátkem července 2020. Minimální cestovní vzdálenost je 1 800 km jedním směrem, to by ale znamenalo potlačit prohlídky pobaltských států omezením se jen na průjezdní trasu, takže vzdálenost bude jistě o něco delší. Zatím lákám svého puberťáka na návštěvu křižníku, (radši mu neříkám jakého, stejně by mu to nic neřeklo a ponorky). O Eremitáž nějak nestojí, ale půjde tam i kdybych ho tam měl dovézt na rudlu svázaného.

Říkal jsem si, čím to ozvláštnit a nenapadlo mě nic lepšího, než si s sebou vzít dělbuch a úderem o zem před petrohradským Zimním palácem v červenci jeho pomocí odstartovat Velkou červnovou revoluci, takovou tam ještě neměli.

Památek a zajímavostí je tam opravdu spousta, určitě nevynecháme, kromě těch klasických a celosvětově známých, ani návštěvu Muzea ruské vodky. Jsem tentokrát rozhodnutý nebrat žádný alkohol do vozu na cestu z domova, protože vozit do Ruska chlast je asi stejné, jako vozit na Saharu písek.

Kdyby se chtěl někdo přidat k nám, byli bychom rádi. To bychom mohli plán cesty dělat společně, aby nebyl pro toho druhého, (nebo několik dalších), diktátem, kdyby se chtěl přidat. Čas na to ještě je. Maximálně tentokrát využiju informace těch, co již odtamtud mají zkušenosti, cožaž tak běžně nedělávám.
Peugeot Boxer 2000 Blue HDi L2H1 z 03/2018 barva červená Tiziano
Hyundai I 30 III kombi 1,6 CRDi, 103 KW 130 HP- barva modrá stellar blue metaliza
Renault R 11; 1,7i z 04/1985 - barva červená (vozidlo s průhazem historického vozidla č. 001940 od Asociace Veterán Car Clubů ČR)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

2020-expedice Rusko petrohrad, pobaltské státy a Polsko 10. led 2020 20:22 #195975

• barbořina
  • NYNÍ ONLINE
  • Uživatel
  • Obdržená poděkování 7
Tak to vám přeju a držím pěsti, pro mě je Rusko a země bývalého sovětského svazu srdeční záležitost a vždy se tam rád vrátím.
Já osobně mám radši jih a hlavně jihovýchod téhle obrovské země, ale Petrohrad je samozřejmě místo které bych ještě chtěl vidět.
Jinak Prochorovka, Kubinka u mě No.1, samo Mamayev kurgan po jejich a mnoho dalšího...
Já jezdím přes UA, mám rád Stryi, Lvov, Kijev a využívám přechod přes Charkiv . Tam si jen ohlídej co budeš odpovídat ua celníkům kdyby jsi třeba navštívil horní část černého moře :P .
To je ale asi pro tebe z ruky a pojedeš po rovině až do Petrohradu.
Jak říkám, tiše závidím a přeju hodně štěstí...
T4 Caravelle syncro 2,5tdi , BMW R 1100 gs

2020-expedice Rusko petrohrad, pobaltské státy a Polsko 11. led 2020 09:10 #195980

• Espero
  • Uživatel
  • Obdržená poděkování 18
Já nevím, já byl v Rusku naposledy v r. 1984 v Moskvě na týden, na přelomu dubna a května a viděl jsem tam věci, které jinde neuvidíš. To už asi částečně dnes platit nebude, jako třeba, že účastníci prvomájového průvodu byli hlídáni co 20 metrů vojákem s namířeným Kalašnikovem, aby zůstali kde jsou anebo na jedné 12 pruhé třídě v centru v obou směrech, že ve 4. jízdním pruhu ve směru jízdy byla prováděna výměna zadní osy náklaďáku v době dopravní špičky. Také, že do hotelu, kde jsem bydlel, měli sovětští občané vstup zakázán, zatímco večer v baru bylo sovětských občanek tolik, že občané jiných států se tam nevešli, pak že mi bylo dokonale profilcováno všechno šatstvo, které jsem tam měl..... . O tom, že tam na silnici měl přednost ten, kdo měl větší sílu v pravé noze není třeba rozvádět. Ale také jsem viděl spoustu zajímavých památek a nemohu říci, že by se Rusové chovali nepřátelsky, což se třeba o Francouzích nebo Chorvatech nebo bosenských Muslimech říci nedá.
Ty se zabýváš historií, já mám náš svátek 5.7 označený v kalendáři jako "Den zahájení bitvy u Kurska".
Hyundai I 30 III kombi 1,6 CRDi, 103 KW 130 HP- barva modrá stellar blue metaliza
Renault R 11; 1,7i z 04/1985 - barva červená (vozidlo s průhazem historického vozidla č. 001940 od Asociace Veterán Car Clubů ČR)
Poslední úprava: 11. led 2020 09:12 od Espero.

2020-expedice Rusko petrohrad, pobaltské státy a Polsko 12. led 2020 09:55 #195995

• barbořina
  • NYNÍ ONLINE
  • Uživatel
  • Obdržená poděkování 7
Jasný..., současné Rusko je troufám si tvrdit, trochu jiné než si pamatuješ. Rusko je krásná a velká země a Rusové jsou někdy na pusu a jindy na ránu, je to takový svéráz. Nicméně ty jsi určitě natolik scestovatelý, že víš o čem se s nimi je vhodné se bavit a o čem ne. Politiku a historii dané země bych asi vynechal. Rusové jsou velcí vlastenci a konkrétně na východu to jde hodně vidět. Naše značky aut tam moc neuvidíš, bohatě si vystačí s jejich.
Silnice jsou na velmi dobré úrovni a hojně se opravují a udržují. Dostupnost zboží je výborná, seženete tam opravdu cokoliv. Vynikající je kuchyně, já už s sebou žádné řízky nevozím a vlastně ŽÁDNÉ jídlo nevozím.
Pozor na prášky (pain killer), vždy kompletní balení s letákem.
Benzín je vysoce kvalitní, nedá se to s našimi míchánými ekosra.kami vůbec srovnat a motor na to jede daleko lépe. A ta cena, tankoval jsem běžně za 18 kč v přepočtu.
Ceny za hotel kolem 500 kč, dá se i různé ubytovny za 150, 200 kč, ale moc nedoporučuji, stalo se mi, že jsem sdílel s jedním Rusem takto pokoj - moje chyba, špatně jsme se pochopili. Nicméně o nic nešlo, byl fajn pokec, ale soukromý...
Dobrý jsou ty kafe u cesty, tam jsem vždy stavěl a čerpal rady.
Pohlídej si bumážku na hranicích a opatruj ji, možná že už na severu bude i v angličtině (a možná ji ještě mám), nevím, "dole" určitě je jen v azbuce.
Měl jsem mezinárodní ŘP ale nikdo ho po mě nechtěl. Na přejezdu "krajů " uprav rychlost na těch checkpointech, já na ně vždycky kývl, někdy mě zastavili a někdy ne.
Vízum dělám přes agenturu .
Uf, jel bych hned znovu...
Následující uživatel poděkoval: Espero

2020-expedice Rusko petrohrad, pobaltské státy a Polsko 12. led 2020 13:12 #196001

• Týša
  • NYNÍ ONLINE
  • člen clubu
  • Obdržená poděkování 1
Čágo cestovatelé , taky jsem takovou podobnou trasu absolvoval (ještě na motorce) ve 2014, je to zase něco jiného samá rovina a těšíš se na kruhový objezd aby jsi si užil zatáčku , jak sjedeš mimo hlavní silnici tak začne "GRUNTOVKA" bahnitá a nebo písčitá cesta z roletou . po cestě v Litvě pomyslný geografický střed Evropy ,kousek od vesnice Radžiuliai , velice pěkný hrad Trakai ,zajímavost v Estonsku vesnička Kunda ,je tam schovanej kundí deník a do něho zapíšeš svou návštěvu , s policií nikdy problám spíše naopak poradili , jediné co mne odrazuje k další návštěvě Ruska jsou hranice , vstup tam ( byly jsme na přechodu jen 2 motorky) a trvalo to asi 5 hod no a zpět tak 7 hod z velice důkladnou kontrolou , celkem to bylo 7 okýnek .přeji hodně štěstí.
Následující uživatel poděkoval: Espero

2020-expedice Rusko petrohrad, pobaltské státy a Polsko 12. led 2020 13:51 #196004

• Espero
  • Uživatel
  • Obdržená poděkování 18
Azbuka mi problémy nedělá, rusky jsem se učil nějakých 13 let, už je to sakra dlouho, ale snad se domluvím. Naposledy jsem to zkoušel před 5 lety cestou z Koreje, když jsem v Moskvě přesedal na letadlo do Prahy a šlo to. Dík za cestovní rady. Já vím, že Rusáci jsou nacionalisti. Jsou jich stovky milionů a kdyby nás byly, byli bychom taky. Ten problém s politikou zahrnuje tak asi posledních 70-80 let, ostatně nemusím až tak sdílet naše, (tím myslím našich vůdců) současné politické postoje, které nejsou dle mého názoru úplně správné. Na tu levnou naftu bych si měl vzít i kanystry, abych dojel zpátky bez braní až domů, ale nebudu přehánět. Trošku se bojím městského provozu. Je to tam divočina, jak jsem viděl na jútůbu jezdí hodně bezohledně. Ale zase až tolik po Rusku nenajezdíme. My nespíme v hotelech, ale v autu. Trošku mám strach z vykradení. Možná zbytečný. Kafe měli vždycky dobrý, už v tom 1984 a mají skvělé mléčné výrobky. S kuchyní, co pamatuju, tak spíše horší, malé porce a malý výběr, ale je to 36 let, ještě za Andropova (já mu říkal Povondra), hluboko před Gorbačovem. Dokonce jsem ho i viděl ráno cestou do práce. Žádné okázalosti, jedna nepanceřovaná limusina a jedna motorka před ním a druhá za ním. Skutečné informace začnu teprve sbírat. Tentokrát chci jet plně připravený, ne jako vloni do Albánie a Řecka.
Poslední úprava: 12. led 2020 13:52 od Espero.

2020-expedice Rusko petrohrad, pobaltské státy a Polsko 12. led 2020 15:30 #196005

• barbořina
  • NYNÍ ONLINE
  • Uživatel
  • Obdržená poděkování 7
Zdar Týšo, vidím, že se naše cesty prolínají, ale ty jsi asi spíš horňák :lol: alespoň co se Ruska týče. Mě se spíše líbí ten true east, mám rád tu prostotu lidí. S těmi peripetiemi na hranicích problém nemám, jezdím sám na starém stroji, co by si tak ode mne vzali. Většinou po chvíli výměknou a slitují se, ale jinak tomu rozumím, že Vladimír chce mít přehled kdo jeho zemi navštěvuje.
Jinak, první bych si zjistil kolik vůbec čeho se může vyvážet (reakce na tu naftu), jsou to pak zbytečné problémy. Bezpečnost na silnicích jsem taky nemusel řešit, stalo se mi, že mě kolikrát nechali předjet a na křižovatkách mávali a uznale pokyvovali. S krádeží jsem se taky nesetkal, v Astrachani jsem chtěl vybrat z bankomatu a Rus mi přitom asistoval, diskrétní zóna mu nic neříkala, ale než jsem schoval penize a kartu přišel a donesl mi koupenou balenou vodu, že horko a budu potřebovat. Jednou v obchodě platím a pokladní mi dává tašku ovoce, říkám to není moje a ona že ví, že to mi koupila jedna babička a přeje mi šťastnou cestu. Na benzinové pumpě jsem dostal benzín zadarmo od majitele pumpy, chtěl si jen povykládat. To nepochopíš, to je Rusko.
K politice se já nechci vyjadřovat, to je věc která teď rozděluje společnost a jsem rád že aspoň s tátou se shodneme. Pravdou je, že když jsem tam poprvé jel, chtěl jsem vědět jestli je pravda co nám západ hlásá a já to pochopil pro ně asi opačně a proto se tam rád vracím. :P
Moderátoři: mulťa, silvervan
Vygenerováno za 0.196 sekund

Login