Transporter T4
Čtvrtá generace
Píše se rok 1990. Železná opona padla a Německo je znovu sjednoceno. V prvních volbách po sjednocení zvítězil Helmut Kohl. Východoněmecká marka je nahrazena markou německou. Velkými změnami prochází celá německá společnost, velké změny představuje také koncern Volkswagen – je představena nová – v pořadí již čtvrtá – generace veleúspěšného modelu Transporter.
Volkswagen představil novou generaci Transportera na hannoverské výstavě v létě roku 1990. První katalog jej prostě popsal jako „novou generaci“, ale ve vzduchu byla cítit silná příchuť revoluce. Volkswagen se zcela odpoutal od dosavadní tradice: motor a řízení nového modelu umístil do přední části vozu. Příčně uložený motor a přírubová převodovka byly schovány pod krátkou kapotou. Motorizace byla dostupná jak v dieslové, tak v benzínové variantě s výkony od 45 kW (61 PS) do 81 kW (110 PS). Klíčovým prvkem byl – jako vždy u Volkswagenu – důkladně promyšlený podvozek. Zadní náprava byla vybavena vlečnými rameny a progresivní vinutou pružinou, přední nápravu tvořila dvě příčná ramena s torzní tyčí. Na rozdíl od modelu T3, bylo od samého začátku počítáno s variantou syncro – tedy pohonem všech kol.
Motor umístěný vepředu sice zkrátil délku interiéru, ale v zadní části vozidla se tím přesto vytvořila větší užitná plocha. Z toho pak dokonale těžily všechny varinaty T4.
U nové verze Californie se Volkswagen vypořádal se zkrácením interiéru použitím odnímatelné sedačky položené na postranních kolejnicích. Podobně jako sedačku, vyjmout bylo možné také jídelní stůl. Výkonný kompresorový chladicí box měl schopnost potraviny i zmrazit, pokud to bylo žádoucí. Ovládání všech prvků (od topení a chladicího boxu po rozvody vody a elektřiny) bylo integrováno do jediného kontrolního panelu, čímž významně vzrostl komfort obývání vozidla. Celkové snížení vozu spolu s velmi plochou střechou umožnilo, aby se California vtěsnala do výškového omezení 2 m. Díky tomu se nyní pohodlně vešla do většiny garáží, parkovacích stání a problémem nebyly ani myčky automobilů. Vůz se tak stal ještě praktičtějším. Zákazníci, kteří požadovali více prostoru, zvolili jednoduše Californii se zvýšenou střechou (ta mohla dokonce přečnívat přes čelní sklo). Během dvou let se nabídka Californií rozšířila o modely California „Coach“ (zkrácený rozvor), California „Tour“ a California „Club“ (prodloužený rozvor a mírně odlišné rozložení interiéru). Mezitím představil VW také luxusní verzi Multivanu zvanou „Allstar“. Ten byl inspirován populární dvojící označovanou „Blue Star“ a „White Star“.
Mnozí tradiční vývojáři přicházeli s podobně uhlazenými modely. Carthago, Reimo, Dehler, Karmann představili celou flotilu obytných verzí T4, přičemž pracovali s různými variantami rozvorů, prodlouženými záděmi či integrovanými alkovnami. Postupně se na scéně objevili i noví vývojáři jako Campmobil, Schabenmobil, Sirius a Woelcke. Všichni využívali potenciálu skvělého podvozku, od nějž byla popularita T4 značně odvislá. Další, jako Bimobil, Nordstar a Tischer, se zaměřili na konstrukce integrovaných i odnímatelných alkoven. Model T4 se podobně jako jeho předchůdci těšil stálému zájmu v zámoří. Winnebago, přední výrobce „motor home“ vozidel tak přišel na trh s elegantním modelem na prodlouženém podvozku nazvaným „Rialta“.
Nový Transporter podněcoval nejen představivost nezávislých konstruktérů a vývojářů, ale pozadu nezůstávali ani lidé z Volkswagenu. Jedním z příkladů je „Hookipa“. T4 na kratším podvozku se speciální úpravou polovysoké střechy, která byla designována jako držák dvou surfových prken. Interiér pak odpovídal veškerým standardům rekreačního vozidla, běžným vybavením byla například mikrovlnná trouba.
V roce 1994 se představením modelu „Exclusive“ rodina Californií rozšířila o nového člena. Založena na Transporteru, avšak plnící funkci plnohodnotného motor home, jehož obytný prostor byl rozdělen do tří částí. Posezení v přední části, kuchyňská jednotka uprostřed a oddělená koupelna se dřezem, záchodem a šatníkem v zádi vozu.
Na jaře roku 1996 profitovala California z kompletní revize všech modelů VW Transporter. Takto vzniknuvší „nová generace“ byla rozeznatelná díky „měkčím“ tvarům. Nárazníky na obou stranách měly nyní naopak odolat silnějšímu nárazu, posuvné dveře se zavíraly snáze a tišeji, než kdy před tím. Karoserie byla mnohem pevnější, nově navržena byla i přístrojová deska, brzdové kotouče, airbagy a ABS.
Klíčovým faktorem se ukázala nová generace motorů – nyní označovaná trojicí písmen „TDI“. Dvou a půl litrový pětiválec s přímým vstřikováním a turbodmychadlem byl stejně zajímavý jak pro svůj výkon 75 KW (102 PS), tak pro svoji úspornost. Během let postupně přibyla varianta s výkonem 65 kW (88 PS) a 111 kW (150 PS). K dostání byly samozřejmě i varianty s automatickou převodovkou nebo pohonem všech kol (syncro).
Vnitřní vybavení Californie bylo také vylepšeno: kvalitní dřevěný nábytek (nejprve bukový, posléze javorový), delší střešní lůžko, zvětšení obytného prostoru (díky přesunutí nádrže na vodu pod šatník), elektrické ovládání oken a zrcátek, centrální zamykání. California nabízela tak obsáhlý seznam variant úprav, že každý rok mohly být představovány nové modely nesoucí jména jako „Highway“, „Biker“, „Beach“, „Joker“, „Blue“, „Advantage“, „Generation“, „Event“ nebo „Freestyle“.
- Fotogalerie: